21.03.2024 r. Wizyta Zastępcy Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie Pana Leszka Iwaniuka

W dniach 18 i 19 marca 2024 r. Spółkę Gałopol i Stado Ogierów Sieraków wizytował Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR Pan Leszek Iwaniuk wraz  z Doradcą Dyrektora Generalnego Panem Wojciechem Jańczukiem.

Spółkę  GAŁOPOL pod nieobecność Prezesa Andrzeja Kojro, przebywającego w sprawach służbowych w Warszawie i Rzeszowie, reprezentowała grupa mendżerów Spółki:

( na zdjęciu od lewej )

Pracownik Spółki, Radna Szamotuł, Pani Katarzyna  Mejer

Pan Mariusz Furmianiak Główny Księgowy, Prokurent Spółki

Pani Marta Chorabik, Asystent Zarządu – Kadrowa, Prokurent Spółki

Pan Leszek Iwaniuk Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR

Pan Wojciech Jańczuk Doradca Dyrektora Generalnego KOWR

Pani Dominika Suska – Musiał Kierownik Stada Ogierów Sieraków

W pierwszej kolejności zostało poddane ocenie Stado Ogierów w Sierakowie. Kierownik Stada Pani Dominika Suska-Musiał przedstawiła dorobek Stada. Na zdjęciu pracownik Stada Pan Rafał Pluskota wraz z prezentowanym koniem.

 

Nasi dostojni Goście z wielkim zainteresowaniem obejrzeli prezentację ogierów, jak również występ Grupy Akrobacyjnej występujacej na Konikach Polskich.

Na zdjeciu poniżej od lewej: Mariusz Furmianiak, Katarzyna Mejer, Dyrektor Leszek Iwaniuk, Doradca  Wojciech Jańczuk , Dominika Suska -Musiał, oraz autor tej relacji Ireneusz Warszewski, Specjalista do Spraw Inwestycji i Rozwoju Spółki, Pełnomocnik Zarządu do  spraw OZE.

 

Podczas pobytu w Sierakowie Dyrektor wraz z Doradcą, zapoznali się ze  zrealizowanymi inwestycjami i remontami na obiektach Stada : instalacje fotowoltaiczne o mocy 30 kW, remont dachu na stajni nr 4, remont dachu na tzw. ambulansie, remonty budynków mieszkalnych, remont wiaty gospodarczej, zorganizowanie muzeum Konika Polskiego, remont bramy wjazdowej, wykonanie 2  nowoczesnych łazienek dla Gości Stada w powozowni. Przedstawiono również inwestycje bedące w trakcie realizacji tj. remont dachu stajni nr 6, remont i przebudowa  padoku przy stajni nr 6 i muzeum, wykonanie ogrodzenia dużego padoku.

W bieżącym roku, planowany jest generalny remont ujeżdżalni (dach i wnętrze). Możliwości noclegowe Stada Ogierów to 42 miejsca w pokojach z łazienkami w zabytkowym Pałacu. 

Przedstawiono  plany rozwojowe Gałopolu i Stada Ogierów na rok 2024 i lata przyszłe. W roku 2024 planowana jest budowa w zakładzie GAŁOWO mikrobiogazowni o mocy do 50 kW, zasilanej tylko i wyłącznie gnojowicą. Jest to najbardziej przyjazne środowisku naturalnemu rozwiazanie. W celu obniżenia kosztów własnych, Spółka Gałopol złożyła do NFOŚiGW wniosek o przyznanie dotacji na ten cel, wysokości 65% kosztów budowy. Łączna moc instalacji fotowoltaicznych w obiektach spółki to 245 kW, w pięciu lokalizacjach.  W okresie letnim dzienna produkcja prądu z własnych źrodeł przekracza 1 MWh .   

W kolejnym dniu wizytowany był zakład Gaj Mały, gdzie mieści się suszarnia pasz i  magazyny Spółki oraz obiekty hodowlane. Gości przywitał Kierownik Zakładu Pan Wojciech Klause. W tym miejscu pracują największe instalacje fotowoltaiczne o mocy 70 kW. Ostatnim punktem wizyty był zakład w Gałowie, nieopodal Szamotuł. Z najważniejszymi aspektami produkcji mlecznej, Naszych Gości zapoznał  Główny Hodowca, Pan Dariusz Kubasik. Na ostatniej Krajowej Wystawie Zwierząt Spółka otrzymała 2 championy i 2 wice-championy. Podobnie na wystawie regionalnej w Sielinku, uzyskała 2 championy i 2 wice-championy pośród krów i jałówek. Roczna produkcja mleka to ponad 11 mln litrów. Odbiorcą mleka jest Spółdzielnia Mlekpol w Grajewie, Zakład w Bydgoszczy.

W Gałowie przedstawiono szczegółowe plany rozwoju zakładu, w tym budowę 2 obór po 600 stanowisk każda z zastosowaniem robotów udojowych. Wskazano też dokładne miejsce posadowienia biogazowni. W Gałowie pracują instalacje fotowoltaiczne o  łącznej mocy 45 kW.

Dodatkowo Spółka planuje uzupełnienie miksu energetycznego o produkcję energii z wiatru. Prowadzone są też rozmowy z samorządami lokalnymi dotyczące powołania Spółdzielni Energetycznej z widącym udziałem Spółki Gałopol.