Portal Szamotuły nasze miasto 4 marca napisał: Akcję ploggingu w Parku Mycielskich zakończono sukcesem!

10.03.2024 r. Portal "Szamotuły nasze miasto" 4 marca na swoich stronach www napisał:  Akcję ploggingu w Parku Mycielskich zakończono sukcesem! W niedzielę, 3 marca, mieszkańcy Gałowa spotkali się, by wspólnie posprzątać park. Chociaż cała akcja trwała zaledwie godzinę, udało im się zebrać kilkanaście worków ze śmieciami. W odpowiedzi na coraz większy problem zaśmiecania Parku Mycielskich w Gałowie, jedna z mieszkanek postanowiła podjąć działanie i zainicjować akcję sprzątania podczas spaceru lub joggingu, czyli tak zwany plogging. W niedzielę, 3 marca, odbyła się akcja "Plogging w Parku Mycielskich", która spotkała się z entuzjastycznym odzewem lokalnej społeczności.

8 marca 2024 r.  Gałopol postanowił również wnieść swój wkład w upiększenie parku.

Będąc wdzięczni lokalnemu społeczeństwu za  pomoc w utrzymaniu czystości  parku – w imieniu Zarządu Spółki GAŁOPOL w Gałowie Pan Prezes Andrzej Kojro z wydatną pomocą  Pani  Katarzyny Mejer Radnej Miasta i Gminy w Szamotułach osobiście zaangażowali się w porządkowanie Parku Mycielskich. Spółka zleciła również wykonanie prac ziemnych przy pomocy wyrówniarki.  Park odwiedza wielu amatorów spokoju, zieleni, cudownych starych drzew i śpiewu kilkunastu gatunków ptaków. Odwiedzają go goście całymi rodzinami, przyjeżdżają również rowerami. Park jest otwarty dla wszystkich lubiących przyrodę i wspaniały panujący tu mikroklimat.  Pracownicy Gałopolu postanowili wyrównać aleje parkowe, zniwelować nierówności, gdzie w czasie deszczu trudno było przejść suchą nogą. Wyczyścić i wyrównać trakty i ścieżki prakowe. W najbliższym czasie  w porozumieniu z konserwatorem zabytków, zostaną usunięte połamane i zniszczone przez wiatr drzewa.

 

Również wykonaliśmy wyrównanie terenu wokół Pałacu Mycielskich. Podjazd zyskał swój dawny wygląd.

W pracach z wielkim entuzjazmem uczestniczyli pracownicy Gałopolu.

Kilka słów o pałacu.

Pałac został wybudowany ok 1910 roku, dla Ludwika Mycielskiego (1854-1926), syna Zofii z Górskich i Michała (jezuity) Mycielskiego. Jest to budynek o złożonej bryle, wysoko podpiwniczony, dwukondygnacyjny, nakryty czterospadowym dachem. Gmach reprezentuje tzw. „styl narodowy”. Dziewięcioosiowa fasada budynku zdominowana jest przez dwa, wystające przed lico, ryzality, pomiędzy którymi w partii parteru umieszczono  półkolisty taras otoczony sześcioma kolumnami podtrzymującymi, otoczony kutą balustradą, półokrągły balkon pierwszej kondygnacji. Nad nim triada prostokątnych okien z których jedno, sięgające do podłogi stanowi wyjście na balkon. We wrześniu 1939 hrabia Michał Mycielski wyruszył na ochotnika na front, aby już nigdy do Gałowa nie powrócić. Także hrabina Zofia z Karskich Mycielska przez Niemców została zmuszona do opuszczenia pałacu „na zawsze”. Na pewno niełatwo jej było porzucać ukochaną posiadłość, choć być może, wtedy jeszcze miała nadzieję, że po wojnie cała rodzina znów spotka się w Gałowie. Niestety tak się nigdy nie stało…

Po wojnie majątek upaństwowiono a od 1967 roku w obiekcie działał Kombinat PGR  obecnie Przedsiębiorstwo  Rolniczo Handlowe  „Gałopol”.  Gmach pałacu, w 1986 roku, został odnowiony i za tę renowację zyskał I Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki.